BEGYNNE PÅ LAG?
Aldersbestemte lag
Gjøvik Hockey har lag og aldersbestemte grupper for barn fra skolealder og oppover. For barn som har fullført hockeyskolen, eller som allerede har litt erfaring på skøyter, er det naturlig å gå videre til et aldersbestemt lag. Når et barn er klart for å begynne på lag vurderes ut fra både ferdighetsnivå og motivasjon. Det stilles ingen formelle krav til ferdigheter, men barna får størst utbytte dersom de kan gå rett frem på skøyter, svinge begge veier og stoppe. Det er også en fordel om de har prøvd seg med kølle og puck på isen.
På lagene U7, U8, U9, U10, U11 og U12 spilles det på tvers av banen med tilpassede og forenklede regler. Fra og med U13 tas hele banen i bruk, og det spilles etter ordinære ishockeyregler.
Utstyr
Hjelm
Hjelmen beskytter det viktigste vi har, hodet. Den må passe godt, sitte riktig og være utstyrt med gitter. Gjerne i marineblå, som er klubbens farge.
Skøyter
Vi anbefaler hockeyskøyter med snøring. Brukte skøyter fungerer fint, så lenge de er stive nok og gir god støtte.
Beskyttelsesutstyr
Hockeybukse (gjerne marineblå), leggskinner, albuebeskyttere, halsbeskytter og susp er nødvendig for god beskyttelse. Det anbefales å bruke strømper utenpå leggskinnene. Utstyret kan kjøpes brukt, og mange sportsbutikker tilbyr også startpakker til gunstige priser.
Vanlige spørsmål
Hvor ofte er det trening?
For de yngste lagene (6–12 år) er det 1–3 treninger i uken.
Hva skjer på trening?
Treningene fokuserer på grunnleggende skøyteferdigheter og ishockeyteknikk, med stor vekt på lek, mestring og idrettsglede.
Hvor ofte er det kamp?
Fra U8–U12 er det 4–8 kampdager pr sesong. På kampdag spilles flere kamper mot ulike lag fra regionen. En kampdag spilles hjemme, resten borte, og kampene foregår alltid på helg.
Hva koster det?
Treningsavgiften ligger mellom 1500,- og 5000,- per sesong for U7–U12. I tillegg kommer en medlemskontingent på 350,- per kalenderår. Det er gratis å prøve seg på lag, for å se om dette er noe for den enkelte.
Er det mye dugnad?
Dugnadene består hovedsakelig av arrangering av egne kamper og turneringer, hockeyskole, samt kiosk- og billettluke på enkelte A-lagskamper. Totalt utgjør dette ca. 8–10 dugnadstimer per sesong. Klubben har også 2 salgsdugnader i løpet av sesongen.










